Najdi sedm rozdílů aneb jak se falšují data na Floridě

/TOMÁŠ FÜRST/

Eric Stewart – profesor kriminologie na Floridské státní univerzitě (FSU) – býval vědeckou celebritou. Proslavil se zejména výzkum v oblasti vnímání rasových rozdílů a z jeho výzkumů plynulo, že Spojené státy americké jsou v zajetí „systemického rasismu“. Jeho práce mají přes 8 tisíc citací, býval vicepresidentem Americké společnosti pro kriminologii a obdržel mnoho různých ocenění a medailí. Prostě excelent.

Jeho výzkumný tým obdržel projekty za několik milionů dolarů (v přepočtu na koruny šlo o necelých 100 milionů, což je o řád méně, než čím se chlubí naši borci) a jeho roční plat na FSU byl 190 tisíc dolarů (což je podobná částka, kterou si z UP nosili – a možná už opět nosí – naši excelenti). Další detaily si můžete přečíst v článku New York Post.

Jenže již několik let se v souvislosti se jménem Erica Stewarta v akademických kruzích mluví o největším skandálu s falšováním dat v dějinách kriminologie.

Začalo to tak, že jeden ze Stewartových bývalých studentů a spoluautor jednoho z podezřelých článků (tímto zdravím Čeňka Gregora) se před několika lety začal zajímat o zdrojová data k článku. Napsal Stewartovi a požádal ho o data, která měla pocházet z rozsáhlého telefonního dotazníkového šetření. Stewart odpověděl, že mu data pošle, ale dlouho se nic nedělo. Po několika urgencích mu Stewart napsal, že mu FSU nedovolila data sdílet. To se později ukázalo jako lež, ale čtenářům dŽurnálu to jistě připomene roztomilou historku o hře na schovávanou s daty našich excelentů.

Nakonec se ukázalo, že dotazníkové šetření, na kterém jsou Stewartovy články založeny, nikdy neproběhlo. Indicie tu byly celou dobu – Stewart například tvrdil, že v telefonickém průzkumu odpovědělo přes 60% účastníků (normálně je i 10% úspěch). Navíc takové šetření s tisíci respondenty stojí stovky tisíc dolarů a Stewartovy studie překvapivě neměly uveden zdroj financování. Firma, která údajně průzkum v roce 2013 prováděla, už vůbec neexistovala. A tak dále, podrobnosti si lze poslechnout v tomto starším ale nesmírně zajímavém videu.

Poté, co několik šťouravých slídilů nedalo pokoj (to víte, závistiví okopávači kotníků se najdou na obou stranách Atlantiku) uvolila se FSU přece jen něco podniknout. Struktura amerických universit je jiná – v podobných případech proběhne nejprve „inquiry“ (to je analogie rozhodování našeho rektora, zda věc předá Etické komisi) a teprve poté případné „investigation“, neboli vyšetřování nějakou analogií Etické komise. FSU ovšem v tomto případě rozhodla, že k vyšetřování není žádný důvod. A to i přesto, že tou dobou již bylo 5 podezřelých článků staženo. (Dnes je na RetractionWatch stažených článků se jménem Erica Stewarta celkem 10.)

FSU tedy v podstatě odmítla případ předat Etické komisi. Nepřipomíná vám to něco? Zajímavé je zjistit, na základě čeho se FSU takto rozhodla. Tohle naštěstí víme, protože jeden americký šťoural využil zákona o svobodném přístupu k informacím (Freedom of Information Act) a tyto informace si od FSU vyžádal (tímto srdečně zdravím Tomáše Opatrného). Pikantní je, že to amerického šťourala stálo 228 dolarů na poplatcích, tedy o něco méně, než UP požaduje po mně, aby mi sdělila, kolik lidí pracuje na rektorátě.

Ve formální odpovědi se píše, že FSU nenašla žádnou evidenci, že by data byla zfalšovaná. Později se ovšem ukázalo, že Stewart během „inquiry“ žádná data univerzitě nepředal, není tedy divu, že v nich FSU nic podezřelého nenašla. Dle dalších dokumentů vyžádaných dle FOIA se Stewart dokonce pokusil uvést komisi v omyl pomocí zavádějících emailů od lidí vně university. Veškeré detaily přesahují možnosti tohoto textu, poslechněte si výše citované video.

Zajímavé také je, že dva ze tří lidí, kteří na FSU rozhodli o tom, že se nic vyšetřovat nebude, byli spoluautory několika Stewartových článků. I tato informace mě pobavila vzhledem k nedávné rekonstrukci Etické komise na UP.

Zde ovšem veškerá podobnost mezi oběma stranami Atlantiku končí. Průšvih se nakonec ukázal natolik velký, že po více než čtyřech letech od jeho odhalení, došlo k zahájení formálního vyšetřování. Dne 13. června 2023 Floridská státní univerzita Erica Stewarta propustila.

“The damage to the standing of the university and, in particular, the College of Criminology and Criminal Justice and its faculty approaches the catastrophic and may be unalterable,” prohlásil v rozhovoru pro New York Post prorektor pro vědu a výzkum FSU a dodal: “I do not see how you can teach our students to be ethical researchers or how the results of future research projects conducted by you could be deemed as trustworthy.”

Vysocí představitelé Univerzity Palackého mají prý letos na podzim na Floridu namířeno. Co myslíte, jedou se sem inspirovat, jak se řeší problémy s excelenty, kteří falšují data?