Operační program Yuck

/TOMÁŠ FÜRST/

Poslední dobou nám naši vládci sdělují, že peníze došly, je třeba šetřit a ve vědě se bude podporovat jenom henta excelence (zdravím kolegu Vidláka). Pojďme se tedy podívat, jak to vypadá v praxi. Český stát nyní zase jednu takovou soutěž na podporu špičkového výzkumu organizuje. Program se jmenuje Jan Amos Komenský (zkratka JAK) a jeho výzva Špičkový výzkum slibuje rozdělit 8 miliard korun. Po dlouhém a napjatém čekání byly zveřejněny výsledky prvního kola hodnocení. Že nevíte, kdo dostal úplně nejvíc bodů ze všech? Projekt Ústavu experimentální medicíny Akademie věd!

Ano, pamatujete si správně. To je ten ústav, který se proslavil bizarním skandálem s falšováním dat. Poprvé na celou kauzu upozornil server Jiná chemie v článku s trefným názvem „Oko za oko aneb zbořilizace Akademie věd“. Nedlouho poté se na dŽurnálu objevil článek, který na základě informací od whistleblowerky zevnitř ústavu popsal celou situaci mnohem podrobněji a zejména zdokumentoval zásadní selhání kontrolních mechanismů i vedení ústavu. Poté, co se aféra provalila, věnoval Jiří Štický v magazínu Reportér kauze velmi obsáhlý článek. dŽurnál se k problému vrátil ještě jednou, aby zdokumentoval, že vedení ústavu se celou aféru systematicky snažilo zamést pod koberec a aktivně vystupovalo proti těm, kteří se problém pokusili řešit.

Celá aféra skončila pro českou vědu naprosto typicky – whistleblowerka byla potrestána a musela z ústavu odejít, vedení zůstalo na svých místech, rozdalo se několik medailí těm, kteří problémy kryli, a tím to zhaslo.

Zveřejněným hodnocením projektů Špičkového výzkumu český stát vysílá akademické veřejnosti jasný signál: Švindlovat se vyplácí. To my na Univerzitě Palackého víme velice dobře – našim švindlířům univerzita zřídila vlastní rezervaci, kde už se také všichni těší na stovky milionů z tohoto operačního programu, protože od univerzity obdrželi lístek do tomboly (každá organizace měla omezený počet projektů, které mohla v rámci soutěže podat) a také jejich projekt se nachází na špici průběžného hodnocení. Otázkou zůstává, jak se podpora tohoto typu excelence vyplatí daňovému poplatníkovi. Na zfalšovaných výsledcích žádná společensky užitečná aplikace vybudovat nepůjde – prostě to nebude fungovat. 

Jak to říkával kolega Komenský – rukou plesknouti neb metličkou přepleštiti? Obávám se, že česká věda je v takovém stavu, že spíše než od Komenského, bude se třeba učit u kolegy Augiáše a vody Vltavy, Labe, Moravy a Odry prohnat českým akademickým chlévem.