Výsledky investice do excelence

/MARTIN KUBALA/

Na jaře měla Vědecká rada UP projednat Výroční zprávu o činnosti. Projednání standardně znamená diskuzi a výměnu názorů nad nějakým dokumentem, v tomto případě však vedení přistoupilo k projednání per rollam. Pro ty, kteří si to nedokážou představit, tak prakticky to znamená, že vedení členům VR rozeslalo materiál e-mailem a po 14 dnech byl prohlášen za projednaný, jinými slovy, diskuze prakticky nebyla možná. Přesto si jeden šťouravý člen VR všiml tabulky na s. 84 a dovolil si položit dotaz, proč šipečky u všech ukazatelů Excelence ve výzkumu a vývoji směřují dolů ? Z rektorátu dostal odpověď vysvětlující, že „pokles je v tabulce u Vámi dotazovaných indikátorů uveden proto, že došlo k meziročnímu poklesu (ve srovnání s vykazovaným číslem z předchozího roku).“ Odpověď to příliš informativní není, ale alespoň pro jednou máme poměrně slušnou šanci, že nám vedení nelže.

Jak to tedy je s tou excelencí ? Jsou tomu čtyři roky, co Akademický senát UP pod záminkou vytvoření excelentního pracoviště rozhodl přes odpor orgánů Přírodovědecké fakulty o jejím rozdělení a zřízení vysokoškolského ústavu CATRIN. Poté začali zaměstnanci, kteří již nemohli vydržet „strašlivé pracovní podmínky“, které jim nabízela fakulta, a viděli své štěstí v působení ve VŠÚ, podávat výpovědi, hlavní vlna byla na začátku roku 2021. 

Pojďme se podívat, jak se jim daří a jak se univerzitě vyplatila investice do rozvratu největší a vědecky nejvýkonnější fakulty. (Nebudu rozebírat část UMTM pod Lékařskou fakultou, protože tam jde o věc čistě papírovou a fakticky se nic nezměnilo).

S tím štěstím zaměstnanců to asi nebude tak žhavé, protože porovnání seznamu pracovníků, kteří dali na PřF výpověď a přešli pod VŠÚ, s aktuálním seznamem zaměstnanců VŠÚ, ukazuje, že více než třetina z nich už na VŠÚ nepracuje. Pouze malá část těchto pracovníků se vrátila zpět pod PřF, o zbytek univerzita přišla. Tato nevšední personální politika vůči řadovým zaměstnancům může mít souvislost i s nevšedním složením vedení odborové organizace, v níž hrají prim vedoucí zaměstnanci, pročež vedení této organizace zřejmě nemá boj za práva řadových zaměstnanců mezi svými prioritami, místo toho „reprezentuje“ univerzitu rozesíláním hanopisů po celé republice a zejména rekovně bojuje za miliónové platy svých manažerů. V mlze virtuální reality aktivně vytvářené vedením VŠÚ se pak ztrácí přesné počty pracovníků, kteří fakticky pracují na jiných institucích a těch, kteří jsou sice papírově vedení pod RCPTM, ale fakticky pracují v budovách LF.

Vytvoření prémiových podmínek pro výzkum bez povinností spojených s výukou, zkoušením, akreditacemi atd., by teoreticky mělo vést k významnému zvýšení vědeckého výkonu, Výroční zprávy CATRIN však ukazují úplně jiný obrázek.

Rok202120222023
Počet článků270261173
Počet článků s IF > 10694538
Počet článků s 5 < IF < 1010312069
Počet článků s IF < 58510065
Prvoautorské články564948
Články s korespondenčním autorem15814992
Licence 201
Patenty402*

*česká a anglická verze jednoho patentu

Je vidět, že výkonové ukazatele klesají, co se týče kvantity i kvality. Rozpočítání autorských podílů na článcích (tj. pokud má článek n autorů, pak každý z nich má za tento článek podíl 1/n) na jednotlivá oddělení CATRIN pak dává následující čísla (nemám již kapacitu zohledňovat vícenásobné afiliace, to by ta čísla byla ještě menší).

Rok  20222023
JednotkaOdděleníPočet zaměstnancůAutorský podílAutorský podíl
CATRIN-UMTMLaboratoř experimentální medicíny (A101)24,660,49
 Laboratoř integrity genomu  (A104)170,082,17
CATRIN-CRHRostlinná genetika a inženýrství (A204)51,140,9
 Rekombinantní proteiny (A205)61,900
  Fytochemie (A206)84,476,34
 Inovativní chemie (A207)13 1,32
  Fenotypizace (A208)113,820,74
 Biodiverzita a molekulární evoluce (A209)63,496,11
CATRIN-RCPTMMagnetické nanostruktury (A301)227,286,83
 Uhlíkové nanostruktury (A302)3916,1814,79
 Biologicky aktivní komplexy (A303)51,442,09
 Nanomateriály v biomedicíně (A305)170,460,65
 Environmentální nanotechnologie (A307)1527,885,97
 Fotoelektrochemie (A308)189,587,47
 Molekulární nanostruktury na površích (A309)50,981,01

Vidíme, že pět oddělení vyprodukovalo méně než ekvivalent jednoho článku za rok (opravdu nikoliv na osobu, ale za celé oddělení !), z toho jedno oddělení čistou nulu, další čtyři oddělení pak méně než ekvivalent tří článků. Je pravdou, že v CRH došlo nedávno ke sloučení některých oddělení, ale není příliš jasné, proč by toto opatření mělo vést ke zvýšení výkonu, zejména když vedoucím nové jednotky byl ustanoven vždy pracovník z té méně výkonné.

Výnosy CATRIN sice rok od roku rostou, ovšem pozoruhodný obrázek dostaneme, pokud vyneseme výkony proti příjmům.

Jde tedy o zcela raritní jednotku, u které platí, že čím více peněz do ní nasypete, tím menší je její výkon, efektivita vynaložených veřejných prostředků (která už v předchozím období, kdy jednotky center působily pod fakultou, byla mnohem horší než u kateder), klesla za toto krátké období třikrát !

Problémem zůstává velké množství zaměstnanců, kteří fakticky pracují na jiných institucích a u nás pobírají druhou mzdu, např. zdezdezde či zde a další, přehled není kompletní. Ještě problematičtější je, že vedoucí pracovníci CATRIN mají úvazky na konkurenční univerzitě (zde a zde) a afiliují tam ve velkém své publikace.

Co tedy Univerzita Palackého dostává za svou investici do excelence ? Nárůst vědeckého výkonu prokazatelně ne. Nesporným výsledkem je obrovské a stále nekončící poškozování největší fakulty univerzity, již nyní s odhadem škod okolo jedné miliardy korun. Restrikce v přístupu k vlastní výzkumné infrastruktuře již pro přírodovědce trvají příliš dlouho a problémy zajistit každodenní provoz narůstají. Promítají se nejen do zajištění kvality výuky a realizace tvůrčí činnosti, ale sekundárně i do možnosti získávat pro univerzitu granty či příjmy ze smluvního výzkumu. Z neznámých důvodů se rektor odmítá řídit výstupy auditů a externích analýz, do kterých investoval z veřejných prostředků 580 720 Kč, pročež se přírodovědecká fakulta dosud nedočkala řádných kompenzací a chaos přetrvává. Skutečnost, že v holickém areálu denně chodíme kolem poloprázdných kanceláří a laboratorních prostor a díváme se na přístroje, které zastarávají, a každou chvíli čelíme návrhu na naprosté vydrancování fakulty, je poměrně depresivní. Datová analýza laboratorních deníků poskytnutých zastupujícím ředitelem Banášem ukázala následující rozsah užívání přístrojů anektovaných vysokoškolským ústavem v roce 2023:

Celkem 82 položek s pořizovací hodnotou přesahující 1 mil. Kč v úhrnné hodnotě 573 mil. Kč, z toho u 3 položek je deklarováno, že jsou pouze součástí větších celků, celkem tedy 79 samostatných aparatur.

Z toho k 17 aparaturám v úhrnné hodnotě 41 mil. Kč nebyly dodány žádné dokumenty dokladující rozsah jejich užívání, u dalších 8 aparatur v úhrnné hodnotě 131 mil. jsou záznamy natolik nepřehledné, že skutečných rozsah užití přístrojů nelze jednoduše určit.

12 aparatur v úhrnné hodnotě 75 mil. Kč bylo přivedeno do nefunkčního stavu a jsou mimo provoz.

8 aparatur v úhrnné hodnotě 26 mil. Kč je deklarováno jako funkční, ale v loňském roce nebyly ani jednou použity.

3 aparatury v úhrnné hodnotě 8 mil. Kč byly využity 1-10 dní v roce.

4 aparatury v úhrnné hodnotě 9 mil. Kč byly využity 11-30 dní v roce.

10 aparatur v úhrnné hodnotě 91 mil. Kč bylo využito 31-60 dní v roce.

6 aparatur v úhrnné hodnotě 36 mil. Kč bylo využito 61-120 dní v roce.

9 aparatur v úhrnné hodnotě 135 mil. Kč bylo využito 121-180 dní v roce.

2 aparatury v úhrnné hodnotě 21 mil. Kč byly využity více než 180 dní v roce.

Je tak evidentní, že opakované deklarace o využívání přístrojů Přírodovědecké fakulty pracovníky CATRIN v rozsahu 90-100%, které jsou argumentem pro znepřístupnění infrastruktury přírodovědcům a pro návrhy na násilné odebrání přístrojů z majetkových karet PřF, hrubě neodpovídají realitě. Jejich jediným účelem je dlouhodobá obstrukce normálního fungování Přírodovědecké fakulty, totéž se týká také laboratorních prostor. Dechberoucí je také rozsah zdevastované infrastruktury v řádech vyšších desítek miliónů korun.

Pracovníci, pro něž univerzita vytvořila lukrativní podmínky pro výzkum na jednotce, v níž není management kontrolován fakultním akademickým senátem, se univerzitě odvděčuje v duchu přísloví „čin čertu dobře, peklem se ti odmění.“ Ihned po rozhodnutí o zřízení VŠÚ převedl Radek Zbořil svůj grant EXPRO pod Vysokou školu báňskou a připravil tak UP o více než 15 mil. Kč, jeho věrný souputník na VŠB Michal Otyepka pak přispěl tím, že z grantu OP VVV, jenž byl zcizen z PřF, raději vrátil na MŠMT 30 mil. Kč, než aby umožnil peníze utratit části řešitelského týmu z PřF. Neuvěřitelnou drzostí pak je zcizení projektu velkých výzkumných infrastruktur, pročež CATRIN inkasuje peníze za přístroje na majetkových kartách PřF.  Dále univerzitu ústav reprezentuje permanentními konflikty, nekončícím festivalem publikací zfalšovaných či nakoupených, hanopisů rozesílaných na grantové agentury, ministerstva i samotnému premiérovi a bůhvíkam ještě. Přes bombastické PR pohled na tvrdá data ukazuje, že výkonnostně jde o jednotku poměrně slabou, a to ještě je prezentovaný výkon stále významně vylepšován nakoupenými publikacemi. Univerzitě se podařilo vytvořit excelentní černou díru, která spotřebovává neuvěřitelné množství veřejných prostředků, přičemž významná část plyne na excesivní odměny vedení ústavu či kamarádům fakticky pracujícím na jiných institucích. Etika vědecké práce jde zcela stranou a zcela alarmující je tunelování olomouckých aktiv pro rozvoj konkurenční univerzity. Postupující devastace olomoucké výzkumné infrastruktury dává smysl z pohledu party, která svou budoucnost vidí na jiné univerzitě, protože olomouckou konkurenci do budoucna mít nechce, ale není jasné, proč tento proces podporují orgány UP.