Jubileum profesora Semenzy

/TOMÁŠ FÜRST/

Před měsícem oslavil nositel Nobelovy ceny Gregg Semenza slavné jubileum – byl totiž stažen jeho desátý zfalšovaný článek. To je pozoruhodný výkon, kterým nechává naše domácí mužstvo daleko za sebou. Platforma PubPeer však s jeho jménem eviduje celkem 56 záznamů, je tedy téměř jisté, že další kulaté číslo na sebe nenechá dlouho čekat. Jen během posledního měsíce přibylo pět nových záznamů.

Vzhledem k tomu, že falšování dat je jediná disciplína, ve které Univerzita Palackého dosáhla světové úrovně, je třeba neusnout na vavřínech a udržovat krok s konkurencí. U příležitosti dvacáté stažené publikace  bychom mohli kolegu Semenzu pozvat k nám a pan pověřený ředitel CATRIN by mu mohl předat nějaký hodnotný artefakt. Například zfalšovaný přístrojový deník kolegy Kmenta nebo flashku s původními daty Moessbauerových spekter v článku kolegy Zbořila v Nature Communications.

Velkým cílem UP by měla být Nobelova cena za zfalšovaný výzkum. Letos Nobelův výbor opět potvrdil, že směr nastoupený udělením ceny Jásiru Arafatovi či Egasu Monizovi hodlá udržet i do budoucna.