Mecca švindlířů

/TOMአFÜRST/

Před nedávnem jsem na stránkách toho žurnálu v článku Švindlíři jejího veličenstva představil další z celé řady zfalšovaných publikací našich excelentů a doporučil jim, jakých dalších úspěchů by mohli ve své disciplíně dosáhnout:

„Falsifikátorům dat tedy děkujeme za proslavení naší Alma Mater i za hranicemi Evropské Unie a těšíme se na další úspěchy. Mistrovským dílem v rámci žánru bylo už nahrazení zfalšovaného spektra v článku pro Nature Communications zfalšovaným corrigendem. Je otázka, kam dále stoupat. Osobně doporučuju poohlédnout se ve Stockholmu. Velkým cílem českých excelentů by měla být Nobelova cena za zfalšovanou publikaci.“

Jak však víme z osudů českého génia Járy Cimrmana, našinci bohužel často dorazí do Stockholmu pozdě. I v tomto případě domácí přeborníky ve falšování vědeckých dat předběhla konkurence ze zámoří. Nobelova cena za fyziologii byla totiž v roce 2019 udělena jistému Greggu Semenzovi.

Je třeba uznat, že kolega Semenza je skutečně třída. Na PubPeer má k dnešnímu dni neuvěřitelných 55 záznamů, čímž nechává kapitána domácího týmu Radka Zbořila s jeho ubohými 8 falsifikáty daleko za sebou. Práce mistra Semenzy jsou unikátní přehlídkou mnoha různých technik falšování vědeckých dat, počínaje obligátními western bloty (dělá je vlastně ještě někdo jinak než ve Photoshopu?), přes opakovaně použité snímky tkání až po zmanipulované fotografie myší. 

Známý lovec vědeckých podvodníků Leonid Schneider věnoval kolegovi Semenzovi celý post již v létě 2020. Retraction Watch si všimla na podzim 2022, že tento držitel Nobelovy ceny stahuje 4 podezřelé publikace. Koncem roku 2022 se k celé kauze vyslovil dokonce i časopis Nature, který tou dobou napočítal již celkem 17 retrakcí a 15 případů „expression of concern“. (Poznámka redakce: Autor 7.6.2023 upozornil, že tato jím uvedená pasáž je nepřesná a správně má být „Koncem roku 2022 se k celé kauze vyslovil dokonce i časopis Nature, který tou dobou napočítal již celkem 17 retrakcí, oprav nebo expressions of concern.“). Článek v Nature obsahuje mimo jinou tuto půvabnou formulaci:

„Several other researchers in the field contacted by Nature’s news team declined to discuss the irregularities in papers co-authored by Semenza.“

Univerzita Palackého si získala světové renomé jakožto instituce, která udělá vše, co je v jejích silách, aby přilákala významné falsifikátory dat, kterým na jejich domovských institucích začíná hořet koudel u laboratoře

V případě kolegy Semenzy tedy UP neváhala ani minutu a vystrojila mu parádní přednášku  na Lékařské fakultě. Všichni se přijďte podívat, kam až to můžeme na naší univerzitě dotáhnout, když si budeme tým domácích borců na CATRIN nadále hýčkat tak, jako doposud.